Нью-Йоркський експериментальний театр покаже українцям незвичну виставу про Шевченка

У трьох містах України – Одесі, Львові та Києві – Нью-Йоркський експериментальний театр «La MaMa» показуватиме свою нову виставу за участі американських та українських митців. «Темні ночі, ясні зорі» присвятили ювілею Тараса Шевченка. Розіграють виставу разом з Вірляною Ткач та «Яра Мистецька Група»

В основу вистави — історичний факт знайомства українського національного генія Тараса Шевченка з афроамериканським трагіком Айрою Олдріджем, коли Шевченко створив портрет Олдріджа. Знайомство відбулося у 1858 році після повернення Тараса Шевченка з 10-річного заслання в Центральній Азії до Санкт-Петербурга, завдяки помилуванню, виклопотаному графом Федором Толстим у царя з нагоди коронації. Тарас Шевченко малював Айру Олдріджа у майстерні в будинку Толстих, на очах 15-річної доньки графа Катрі, в майбутньому Катерини Юнге, російської художниці.

«В них обох було надто багато спільного: обидва – чисті, чесні душі, обидва – справжні художники, обидва мали у спогадах юності тяжкі сторінки пригнічення. Один, аби потрапити у палко любимий театр, куди вхід був заборонений з собаками та неграм, найнявся в лакеї до актора, іншого відшмагали за спалений під час малювання недогарок… Вони не могли спілкуватися інакше, як за допомогою перекладача, але вони співали один одному пісні своєї батьківщини і так знаходили порозуміння», — згадувала в своїх мемуарах Катерина Толстая-Юнге.

Вистава «Темні ночі, ясні зорі» саме про цю можливість комунікації поза мовою. Основу драматургічного тексту постановки склали вірші Тараса Шевченка у перекладі Вірляни Ткач та Ванди Фіппс, уривки з п’єс Вільяма Шекспіра, в яких грав Айра Олдрідж.

У виставі переплітаються англійська та українська мови, тут лунають українські традиційні пісні та афроамериканські спірічуелси, а музику до вистави компонував американець українського походження, бандурист у третьому коліні Юліян Китастий. Ця сучасна міждисциплінарна вистава виникла на підставі історичних матеріалів і дає можливість поставити поруч творчий доробок двох визначних митців з фактично з протилежних кінців світу – України та Америки.

Режисер Вірляна Ткач засновниця Ярої Мистецької групи і поставила 25 вистав, прем’єри яких відбулися на сцені нью-йоркського театру «Lа MaMa». Відеоряд до вистави створив київський митець Володимир Клюзко, номінант премії Нью-Йоркський Інноваційний театр за його відео роботу до вистави Ярої Мистецької групи «Ворон». Сценографію та світловий дизайн розробив Євген Копйов, над костюмами до вистави працювала художник з костюму і дизайнер Кейко Обремськи.

28 квітня виставу показують в Одесі, 2–4 травня у Львові, а 9–11 травня в Києві у центрі Леся Курбаса.

Джерело