Український фільм про кримських татар отримав російську «Ніку»

«Кращим фільмом країн СНД та Прибалтики» став український фільм про депортацію кримських татар «Хайтарма» режисера Ахтема Сеїтаблаєва. Престижну російську нагороду «Ніка» режисерові вручили вчора, на 27-ій урочистій церемонії кінопремії в Москві.

У цій же номінації «Ніку» отримав фільм «Екскурсантка» литовського режисера Аудрюса Юзенаса.

«Хайтарма» — перша художня стрічка про депортацію кримських татар 1944-го. Зняв фільм і виконав головну роль Ахтем Сеїтаблаєв. Реальні події, на яких основано стрічку, показали через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана. Він був героєм Радянського Союзу. Воював в особливому полку асів-винищувачів. Льотчик повертається у свій будинок під час війни, а держава на його очах виселяє родину. Звинувачує весь його народ у співпраці з нацистами. Через цю історію показали трагедію всіх кримських татар.

Назва «Хайтарма» означає старий кримськотатарський танець. У ньому чоловік і жінка обертаються навколо себе. Він приносить силу й символізує єднання з небом та землею. Перекладається «хайтарма» як повернення до початку. Сценою танцю і починається фільм.

Джерело